Tento atraktívne sfarbený druh pytóna sa vyskytuje na ostrove Papua Nová Guinea, Šalamúnových ostrovoch, v súostroví Aru a na austrálskom polostrove Cape York. Známy je aj pod starším vedeckým názvom Chondropython viridis. V dospelosti dorastá do dĺžky 150-180 cm a vyznačuje sa nápadne svetlo zeleným sfarbením tela s radom drobných, pozdĺžne razených bielych alebo žltkastých, niekedy dokonca až modrých škvŕn na chrbte. Spodnú časť tela má vždy svetlú.
Pytón zelený nieje jedovatý, ale zato škrtí.
Tri alebo štyri mesiace po párení samička nakladie 15-30 vajíčok. Uloží ich na kôpku a okrúti sa okolo nej telo. Takto ich chráni asi tri mesiace, kým sa mláďatá nevyliahnu. Chvením je samička...
Hlavu má zreteľne oddelenú od tela. Oči sú žlté, zelenožlté alebo zelené so zvislou štrbinovitou zreničkou. Vpredu na hornej čeľusti a vzadu po bokoch spodnej čeľusti sa nachádzajú termoreceptory. Sfarbenie je variabilné, v dospelosti zväčša zelené až modrozelené s bielymi a žltými škvrnami. Mláďatá sú tehlovočervenej, hnedej alebo jasnej žltej farby. Jedná sa o problematického a agresívneho pytóna, ktorý rozhodne nie je vhodný pre začiatočnikov. Odporúča sa len skúseným a starostlivým chovateľom.
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára